Avtodomiranje

in ostale traparije

Lovre arhitekt

S sestrično Danilo Zalatel sva dve leti zapored za Nagrado občine Idrija za mlade ustvarjalce predlagala Lovreta Mohoriča (sina ene druge sestrične 🙂 ). Žal neuspešno 🙁 . Ker bo letos dopolnil 25 let in s tem presegel starostno mejo za to nagrado, bi šlo najino delo v nič, zato sem vse skupaj objavil na FB, zdaj pa še tukaj.

Ker je še kar obsežno, povzemam v enem stavku: Lovre se je že v času študija, kot eden redkih, uspešno prebil v visoki svet arhitekture!

Besedilo predloga:
Prvi uspeh v umetniško kreativnem ustvarjanju Lovreta Mohoriča (rojenega 11. 11. 1999 v Postojni)  je bilo prvo mesto, ki ga je kot osnovnošolec leta 2014 osvojil za instalacijo Ples norih barv na mednarodni kiparski koloniji v Črnomlju. Iz idrijske osnovne šole ga je leta 2015 pot vodila  na Srednjo šolo za oblikovanje in fotografijo v Ljubljani, kjer je izbral smer industrijskega oblikovanja. V teh letih se je preizkušal tudi v likovnem ustvarjanju in si z akrilom  Živosrebrne kapljice matere zemlje prisvojil priznanje za mlade ustvarjalce (2018) likovnega društva Cinober iz Idrije. 

Srednjo šolo je zaključil  z odličnim uspehom in se leta 2019, z devetintridesetimi, od možnih štiridesetih doseženih točk, vpisal na Fakulteto za arhitekturo Univerze v Ljubljani.  Ves čas študija je delal pod zahtevnim mentorstvom profesorja visokih strokovnih referenc,  Vasa J. Perovića in v drugem letniku, kot odličen študent, že  prevzel vlogo demonstratorja pri predstavitvenih tehnikah.

Ob študiju je  redno sodeloval z raznimi biroji in studii, s katerimi je konkuriral na mnogih  razpisih, med njimi kot prvega zapiševa biro Arhitektura s profesorjem Petrom Gabrijelčičem. Sestava, katere del je bil Lovre kot edini študent, je leta 2020 osvojila prvo nagrado na odprtem natečaju za izbiro strokovno najprimernejše rešitve za Minipleks mestnega kina (z njim je želela MO Ljubljana revitalizirati podhod Ajdovščina, ki je trenutno v zaključni fazi projektiranja). Samostojno se je istega leta (2020) udeležil mednarodnega natečaja Solinarska hiša (ki je doživel izjemno velik odziv med ekipami iz celega sveta), revije Outsajder. V predpisanem roku se je registriralo 890 avtorskih ekip, pravočasno in v popolni obliki pa je svoje elaborate oddalo 252 ekip. Med temi je bilo okrog 20% slovenskih in 80% tujih. Kot  edini izmed Slovencev, ki je za svoj performativen projekt – prostorsko idejo Solinarska hiša – oživljanja Sečoveljskih solin, prejel priznanje, je bil študent arhitekture Lovre Mohorič iz Idrije.

Na 38. Piranskih dnevih arhitekture (leta 2021) je kot mladi predavatelj predstavljal študentsko oblikovalsko delavnico (seminar Perović) Doma z betonom ter  istoimensko publikacijo  Izdelki iz betona, pohištvo za dom, ki je bila izpeljana v sodelovanju z Muzejem za arhitekturo in oblikovanje Ljubljana, podjetjem Salonit in Zevnik Labom. Tega leta je tudi zmagal na natečaju Univerze v Ljubljani  Maska za Eutopio (njegova ideja je bila uporabljena kot promocijsko gradivo), in osvojil še drugo nagrado na študentskem natečaju Renovacija dekanovih prostorov Fakultete za elektrotehniko. 

Drugo nagrado si je leta 2022 pridobil za svojo  idejno zasnovo aplikacije za izmenjavo knjig na odprtem natečaju inovativnih arhitekturnih oblik in oblikovalskih rešitev za umestitev branja v javni prostor v organizaciji Andragoškega centra in tretjo nagrado za strokovno najprimernejše rešitve za vrtec Lucija, v sodelovanju s projektno skupino Biroja Obrat, na natečaju občine Piran.

Lovre Mohorič je leta 2022 v Lizboni na oddelku za regionalno planiranje Univerze Nova Lisbon,  pri profesorici Regini Salvador, raziskoval na temo stanovanjske krize, ki se danes  pojavlja v vseh evropskih mestih – a je, zaradi nizkih plač in visokih najemnin stanovanj, s prihodom delovnih nomadov eskalirala  v Lizboni, kjer je iz mesta izpodrinila prebivalce.  Izdelal je finančni model, ki stanovalcem znižuje najemnino, hkrati pa vrši regulacijo  turistov.  Izsledke svoje raziskave  je predstavil na konferenci ICUR (mednarodna konferenca za dodiplomske raziskave), kjer je bila njegova prezentacija  ocenjena z ‘Best presentation’ (najboljša predstavitev) jo je prikazal tudi na kongresu WorldCUR (svetovni kongres za dodiplomske raziskave) v Warvicku v Angliji aprila leta 2023.

Po vrnitvi iz Lizbone se je Lovre, v okviru študijske izmenjave Erasmus, jeseni leta 2022, pridružil projektni skupini svetovno priznanega arhitekturnega studia Krucker Bates v Münchenu, ki ga vodita profesorja Stephen Bates in Bruno Krucker, kar se omogoča le redkim in predvsem najbolj talentiranim študentom. S tam pridobljenimi referencami  si je zagotovil pripravništvo v Züriškem biroju Huggenbergerfries, ki ga je uspešno opravil v letu 2023.

Za magistrsko nalogo, na temo Idrije in oživljanja mesta ter problematiko odseljevanja in staranja prebivalstva, mu je bila letos odobrena štipendija Milana Lenarčiča za nadpovprečne študijske rezultate.

S svojimi idejnimi zasnovami je Lovre Mohorič  vzbudil zanimanje stroke, in nekatere njegove zamisli so bile že objavljene v  revijah:  Gender studies, INTRO, Outsider…

Priloga- Reference

Izobrazba

–   Izmenjava na TU Munich, Studio Krucker Bates (2022/23)

–   Fakulteta za arhitekturo, Univerza v Ljubljani (2019 – ongoing)

–   Srednja šola za oblikovanje in fotografijo, Ljubljana, Industrijsko oblikovanje (2015-2019)

Delo

–   Pripravništvo v biroju Huggenbergerfries, Zürich (2023)

–   Arhitektura (2019-2022) https://www.arhitektura.site

–   Obrat (2021-2022) http://obratdoo.si

–   Skupaj arhitekti (2021) http://skupajarhitekti.com

–   Arhitektura B.O. (2019-2022)

–   Biro Pi (2020-2022)

Natečaji

–   Minipleks, Ljubljana, prva nagrada, z Arhitektura (2020) https://zaps.si/natecaji/minipleks-mestnega-kina-2/

–   Vrtec Lucija, tretje mesto, z Obrat (2022) https://zaps.si/natecaji/vrtec-lucija/

–   Biotehniška fakulteta, z Arhitektura (2022) https://zaps.si/natecaji/prizidek-biotehniske-fakultete-z-zunanjo-ureditvijo/

–   Kulturni center Izola, z Arhitektura (2022) https://zaps.si/natecaji/istrski-kulturni-center-izola/

–   Turistični center Bohinjska bistrica, z Arhitektura B.O. (2021) https://zaps.si/natecaji/potnisko-sredisce-bohinjska-bistrica/

Študentski natečaji

–   ODPRTI, ANONIMNI, ENOSTOPENJSKI IDEJNI NATEČAJ ZA IZBOR INOVATIVNIH ARHITEKTURNIH IN OBLIKOVALSKIH REŠITEV ZA UMESTITEV BRANJA V JAVNI PROSTOR, Andragoški center Republike Slovenije objavlja, second prize (2022)

–   Maska za Eutopio, Univerza v Ljubljana, prva nagrada, izvedena maska (2021)

–   Renovacija dekanovih prostorov, Fakulteta za elektrotehniko, druga nagrada(2021)

–   Solinarska hiša, Outsider, priznanje (2020)  https://outsider.si/competition-salt-pan-house-final-report/

–   6. MEDNARODNA KIPARSKA KOLONIJA MLADIH ČRNOMELJ, prvo mesto, INSTALACIJA; Naslov njegovega dela »Ples norih barv«; (mentorica delavnice: dr. Beatriz Tomšič Čerkez, 2014)

Akademski dosežki

–   predavatelj na WorldCUR 2023 (World Congress on Undergraduate Research) University of Warwick

–   predavatelj na ICUR (The International Conference of Undergraduate Research) na University of Warwick, izbran      za ‘best presentation’ (September 2022)

–   Raziskovalec at Uni Nova Lisbon, Department for regional planing, prof. Regina Salvador (2022)

–   Mladi predavatelj pri Piranskih dnevih arhitekture,  delavnica Doma z betonom (November 2021)

–   Demonstrator pri predstavitvenih tehnikah 1 (2020-2022)

Razstave

–   TU Munich, Gender studies exhibition about exclusivity  (2022)

–   Odd Lots, razstava projektov, Galerija banke Slovenije, Ljubljana (2022) https://www.gbl.tuwien.ac.at/odd-lots-vienna-ljublijana-exhibition-17-03-14-04-mgbs-ljublijana/

–   Doma z betonom, delavnica z MAO in Salonitom, Ljubljana (2021) https://mao.si/razstava/doma-z-betonom/

–   Katastrofa in priložnost, razstava projektov, Galerija banke Slovenije, Ljubljana (2021)

–   Goričko, razstava projektov, Grad goričko, (2020) https://outsider.si/razstava-goricko-nov-pogled-na-podezelje/

Publikacije

–   Gender studies, TU Munich, with Die Bloccckierten, Casadom and Mindthe_X

–   INTRO 2021-2023, Fakulteta za arhitekturo, Objavljen projekt: server termae in potresni ščiti

–   INTRO 2020, Fakulteta za arhitekturo, 2020 (MIO, PT2)

–   Outsider soline, objavljen projekt

Categories
Neuvrščeni
«