Holandija
Lej. Kar čma luahk.
Kot ne vedno do zdaj, smo se tokrat že precej vnaprej odločili, da za letošnje prvomajske napademo Nizozemsko. Precej vnaprej zato, ker je moral brat rezervirati AD za najem, Nizozemsko pa zaradi tulipanov, ki so v tem času ‘ravno še’…, in tokrat si celo nismo premislili zaradi morebitnega slabega vremena.
Koordinate in opisi POI so >tukaj<.
Večina fotografij je iz ene žepne igračke, nekaj pa iz raznih telefonov. Vseh še niti nisem zbral! Nebo je bilo večino časa oblačno, kar je še dodatno pripomoglo k ne-kvaliteti slikc. Pa že slikat ne znamo…
Odločili smo se, da nam je bilo vreme naklonjeno. Sonca sicer ne prav dosti, dež pa samo del prvega dne v Amsterdamu.
POI- Point Of Interest
AD- AvtoDom
PZA- Postajališče Za AD
P- Parkirišče
Akcija!
26. 4. Ker je moral fratelo še nabasati AD, smo se odpravili šele v soboto zjutraj nekje okrog 6h30. Je kar gladko letelo, zato smo prevozili več kot planirano. Po dobrih 900km nekje okrog 19h30 parkirali na PZA v Wetzlarju. V bistvu je to 4-5 prostorov na mestnem parkirišču, z elektriko in rezerviranih za AD. Stari del mesta je majhen in lep, a na sobotni večer ulice skoraj prazne. Noč deževna in mirna.
27. 4. Če si za naslednji cilj postavite mline pri Kinderdijku, lahko greste prek Nijmegena ali Eindhovna, pa bo razlika v času prihoda ca. 5min (po navigaciji). Mi po drugi do bankine ca. 100m naprej od uradnega P. Celotna zadeva nam je bila kar všeč. Vsak mlin je upicanjen in vsak po svoje lep. Nedelja je najbrž pripomogla k precejšnji gneči. Generalno je ogled free, za vstop v en mlin se pa plača.
S cmočkom v grlu smo potegnili kar naprej po cestici proti SV. Cmoček zaradi rečnih trajektov, ki so jih predhodni AD potovalci opisovali kot problematične. Če bi navalil kot svinja v buče, bi ziher nasedel, če pa svinjo zapelješ pošrek, gre brez dotika. Hiške, vrtički, kmetije ipd. ob kanalih na poti od mlinov do trajekta so vredni počasne vožnje in kake fotografije. Mi smo jih na žalost delali brez postanka, zato so slabe. Namenili smo se v Goudo na PZA na P Klein Amerika. Zbralo se je ca. 30 AD; kolegi so poročali tudi o cifri 70 v naslednjih dneh 😮 . Parkirišče je veliko in 5 min od roba starega mestnega jedra. Ker so letos Nizozemci zamenjali kraljičin dan za králjevega in datum iz 30.4. na 26.4., smo naleteli na pospravljanje prizorišča. Škoda. Komot bi preživel malo hrupa dan prej. Gauda je čist fajn. Mestece in sir. Slednji je sicer kar nekaj dražji kot pri nas, a res dober.
28. 4. Dopoldan še malo po Goudi, potem pa do tulipanov. Ker smo bili od dva tedna do mesec dni prepozni, je bila le še redko katera njiva barvno poraščena. Če smo se torej hoteli naužiti te nizozemske posebnosti, je bilo potrebno v arboretum Kaukenhof. Meni bi vsekakor več pomenili pogledi na tepihe s spodnjih (izposojenih) fotk, kot pa vsi arboretumi skupaj. Vstopnina 15€ (zame) pretirana. Je pa lepo.
Potem pa kolesarit v nacionalni park Zuid-Kennemerland. Označene tlakovane ali peščene potke različnih dolžin in nezahtevnih konfiguracij. Označeno je tudi za pešce in jezdece. Lahko celo vidiš kakšno žwaw. Sipine, jezerca, Atlantik; čist fajn.
Zvečer na PZA Amsterdam City Camp v Amsterdam. Ob kozarčku rujnega pred AD smo skušali uskladiti želje za naslednja dva dneva.
“Kaj bomo?” “Lej. Kar čma luahk.” Usklajevanje je trajalo do podhladitve.
29. in 30. 4. Zjutraj na bližnji trajekt in v mesto. Potem se je uscalo. Mesto je bilo grdo, zoprno, polno naroda, mrzlo, drago, vrste vsepovsod za popi.dit, narod neprijazen, voda v kanalih umazana, ljudje na turističnih barčicah niso videli nič, mi pa utrujeni in vsega siti. Popoldne je posijalo sonce. Mestece je bilo zelo lepo, prijazno, navdušeni turisti z vseh vetrov so vnašali pridih ‘svetovnosti’; sedli smo pred nek spomenik in užili utrip prekrasne okolice, vsi so bili razigrani, prijazni in ustrežljivi, topli sončni žarki so se poigravali na gladini… še naprej umazane vode v kanalih in vse je bilo še vedno drago. Malo pivo + veliko pivo + koka kola = 19,5€ 😮 Tegobo z vrstami se da delno omiliti. V cel kup štacunc Tours & Tickets si lahko vnaprej kupite vstopnice za večino muzejev in atrakcij (ne za hišo Ane Frank), ki so večinoma cenejše kot na kasah samih in s katerimi greste v ‘pre paid’ vrsto, ki je večinoma krajša ali pa je sploh ni. Za Rijksmuseum npr., je bila prvi dan tudi s karto vrsta dolga ca. 60m, naslednji dan slabih 10. Za Ančko Frančko obakrat ca. 150m, zato ne šli.
V vsakem primeru je na izbor ogledanih zadev močno vplivala prisotnost otrok.
Kolesarska transverzala:
!!!Tukaj čakam še slike drugih obiskanih zadevšn!!!
Zvečer do mesta Kampen, na PZA. Dobrodošla je bila topla kopalnica s toplo vodo, da je ženski del odprave na komot poservisiral čupe.
1.5. PZA je od mestnih vrat oddaljen par 100m, stari del (ca. 300m naprej) pa čisto lep za malo pošpancirat. In kavo spiješ že za ceno ljubljanske ali portoroške.
Ker nas je zajel duh shopping turizma, smo se do Giethoorna privlekli šele pozno popoldan. Najeli accu čoln za vse hkrati in odbrneli po kanalih med hiškami in vrtički. Vse zrihtano u nulo. Večino teh zadev si lahko ogledaš tudi peš, a je malo drugačna perspektiva zanimiva, pa še vožnja s čolničkom za otroke…
Potem v Zwolle, spet malo po starem mestnem jedru, po štacunah in kaj spit. To zadnje je odpadlo, ker je prvorojenka klicala, da nas podijo s parkirišča. Pa smo pršparal 🙂 . Spat na Cvetovo koordinato pred konjsko dvorano v Apeldoorn. Ogromen P in popolnoma mirna noč.
2.5. Dopoldan do nacionalnega parka De Hoge Velluwe. Kolesarit in gledat divje živali. Ki jih ni 🙁 . Zdej; al jih ni nikoli, al pa jih je pregnal požar, ki je moral žareti ne dolgo tega. Je bilo še vse namočeno. Park ima vstopnino, asfaltirane potke in zelo raznoliko pokrajino na relativno majhnem območju.
Popoldan še do Doetinchema, spet malo po starem delu, štacunah in gostilnah.
Nekaj po 18:00 smo zapustili NL in vozili do PZA am Festplatz pri Hungen-Inheidenu v Nemčiji. Gasilske sirene so popestrile pozni večer in pomenile uvod v povsem mirno noč.
3.5. Po navigaciji še 888km do doma.
Pred Tauerntunelom je med dežjem snežilo. Ob 20h že doma.
Pišuka, najmanj en teden več bi rabili za tole Nizozemsko!!!
Potopisi