(13.11.2010)
Koroško dejansko kar nekako zapostavljamo. Zdi se nam tako daleč, od rok. Povrh imamo občutek, da nam ne more nuditi nič takšnega, kar nimamo doma, v bližini. Razpeta med Pohorje in Savinjske Alpe, ždeča v dolinah med vrhovi, pa je uspela zadržati tisto domačnost in mehkobo, ki jo drugje vedno bolj pogrešamo.
Odročnost že ni vedno nekaj slabega. Je pa treba, če skušamo videti kaj dlje kot do sosednje vasi, zlesti višje. Med piš spomladanskega vetra, na sončne košenine, med rumeneče macesne. V nežne obline se je ozrlo že marsikatero rosno oko. In jih je nežno pobožala domača beseda. Kajneda, Lovro.
Kremžarjev vrh čepi na obronkih Pohorja in nam daje možnost pogleda. V dolino, na domovino, vase. Izhodišče nam je bil Slovenj Gradec. Parkirišče. Eno izmed njih, ob velikem trgovskem centru, najboljši sosed (410 m). Naj ga išče vsak sam. Prijazen jutranji klepet nam je dal dovoljenje, da ostanemo. Mogoče je bilo le dobro jutro, kdo ve.
Če ga bomo imeli tudi mi, odidemo ob Mislinji, jo preko mostu preskočimo in nadaljujemo ob reki do podhoda pod glavno cesto. Na drugi strani gremo mimo table, ki vabi na gozdno učno pot in naprej navzgor po pločniku. Ob poti so že belo rdeče packe – markacije.
Če je noč čarovnic blizu, se nasmejemo duhcem, narejenim iz buč na katerem izmed vrtov. Na križišču, kjer cesta proti Kopam zavije desno, gremo naravnost. Še vedno hodimo po asfaltni cesti, dokler nas na robu travnika smerokaz ne odcepi levo navzgor. Uro in pol je obet. Pa je le od nas odvisno, kako hitri bomo.
Ob robu travnika je stala hiška, podobna čebelnjaku. Seveda je bil odlično izhodišče za klepet o čebelarjenju. Boris je kot živa enciklopedija, koristno mu je prisluhniti. Čez lokalno cesto stopimo naravnost v gozd, pridemo na makadamsko pot in se nasmejemo straniščni školjki v gozdu pod sabo. Le koga je tako tiščalo, da je s seboj prinesel kar stranišče?
Ovinek ceste presekamo skozi gozd, jo višje gori prečkamo in na drugi strani stopimo na razgledni travnik. Odpirajo se nam prvi lepi pogledi na Uršljo goro. Znanka nas pozdravlja z druge strani doline. Znova zakorakamo med drevesa, gozdarska dela, ki jih je obetal napis na začetku, so pustila sledi.
Na košenino se vzpnemo po stopničkah, gremo levo ob robu in mimo hiš do glavne ceste. Markacije nas znova usmerijo v gozd, prečkamo makadamsko pot in nadaljujemo po stezi, dokler znova ne pridemo na makadam. Temu sledimo.
Čeprav se nam zdi, da hodimo že res dolgo, tablica ob poti namigne, da je do koče še 50 minut. Po petih minutah hoje, pri novi tablici izvemo, da smo jih prehodili deset. Nenavadno. Markacije nas usmerijo na gozdno pot, višje gori pa čez travnik in mimo kmetije. Sedaj res ni več daleč.
Prečkamo cesto in zagrizemo proti koči. Poti se ločijo, pa verjetno pridejo vse prav. Mi smo zavili desno, pa sledeč markacijam kmalu znova levo. Grizli smo kolena, zadnja strmina je bila tista, prava. Ko se na njenem vrhu, ob koči (1102 m, dve uri in četrt hoje), sesedeš na klopco in nekaj sekund loviš dih.
Potem pa že pogled bega v daljavo. Odpirajo se nam pogledi na Slovenj Gradec in Uršljo goro. S televizijskim stolpom na vrhu, je ni moč spregledati. Ko utrip postane dokaj normalen, nahrbtniki občutno lažji, otroci pa ravno prav razigrani, nam ostane še zadnje dejanje. Vrh. Do njega tablica obeta deset minut.
Pa zna biti nekaj več. Ker nas že po nekaj korakih, na manjšem sedlu, preseneti nenavadna kapelica. Otroke bolj kot osrednji kipec Antona Martina Slomška, zanimata zvončka. Hrup, ki ga ob navdušenju povzročita, lahko postane neznosen. Mi smo se kar ustrašili, da ne bi ljudje v dolini zagnali panike, ob glasnem pritrkavanju visoko nad grebeni.
Zato je bilo treba odpiskati odhod in se napotiti po travniku navzgor. Ko znova stopimo med drevesa, pot postane prijetna, jesensko listje zašumi pod nogami. Do Kremžarjevega vrha (1164 m; deset minut od koče) je le še nekaj korakov, z roba travnika pod njim se odpira pogled na Košenjak.
In sedaj? Da bi hodili navzdol po isti poti? Pa kaj še. Spustimo se desno, gledano s smeri prihoda, navzdol sledimo markacijam za Kope. Pridemo na lep travnik in gremo nad njim po razglednem robu. Odpre se pogled na zadnji del smučišča na Kopah, Kaštivnik, ob prepoznanju kar zavriskamo.
Ko se potopimo v gozd, po nekaj korakih pridemo do razcepa. Levo Kope, desno Šmartno (pri Slovenj Gradcu). Se ve, kam bomo zavili. Nižje se nam na razcepu pridruži pot, ki se proti Šmartnemu spušča izpod Slomškove kapelice. Na levi se še vedno vidi smučišče nad Kaštivskim sedlom, nižje doli pa cerkvica sv. Barbare.
Gremo desno mimo domačije Lampret in po kolovozu navzdol. Spust ni prestrm, vendar ga lahko listje, ki pokrije kamnito pot, naredi sitnega. Prečkamo križišče makadamskih cest in sledimo markacijam naravnost navzdol. Hodimo po gozdu, gremo mimo korita v katerega teče sveža voda in opazujemo potke, ki se cepijo na obe strani. Le kam peljejo, se vprašamo.
Visoki macesni ponekod prerastejo ostalo drevje in v svoji jesenski rumeni opravi štrlijo visoko v nebo. Znova na travniku, zavijemo levo navzdol. Tam nas začudi tablica. Pod razcepom kaže, da bi morali višje zaviti desno. Morebiti bi tako res hitreje prišli do Slovenj Gradca. Toda kdo bi hitel?
Zato kar nadaljujemo po izbrani poti. Kolovoz je lahko blaten, pa ni sile, saj kmalu pridemo na dobro makadamsko cesto. Zavijemo levo in kaj hitro prikorakamo v ravnino Dvorske vasi. Gremo mimo kapelice naprej do glavne ceste, ki proti Slovenj Gradcu pelje s Kop, zavijemo desno, nato pa že na prvem naslednjem odcepu levo do cerkvice sv. Jurija.
Prav nasproti nje se začenja ali pač končuje, kakor vzamemo, gozdna učna pot Tičnica. Gremo kar po njej, ob gozdnem robu. Naj nas tablica z rumenim napisom GUP, ki kaže nekam levo, ne zmede. Hodimo skozi gozd, čez igrišče. Ko pridemo do razcepa pri novih hiškah, lahko zavijemo po cesti levo navzdol in mimo trgovskih centrov do izhodišča.
Ali pa uberemo smer desno in gremo po učni poti naprej. Na naslednjem travniku se držimo levo in mimo gozdne učilnice pridemo znova do pojasnilne table na spodnjem robu gozda. Tu mimo smo korakali zjutraj, zato že vemo, kako nazaj do izhodišča (tri ure z vrha).
Pot je prijetna in razgledna. Tako ko sopihamo navzgor, kot ob zaviranju navzdol. Jesenski dan pa ravno prav dolg, da nam časa ne zmanjkuje. Če je ob tem še družba odlična, kaj bi si lahko želeli več…